Academy
Contact
No items found.

Staff Roles & Responsibilities

Senior Leadership Team
Helen Stead
HST
Headteacher
Narda Sestanovic
NSE
Deputy Headteacher
Clare Lomax
CLX
Deputy Headteacher (DSL)
Candice Lucas
CLU
School Business Manager
Extended SLT
Vicky Jackson
VJA
Associate Assistant Headteacher
Niesha Moss
NMO
Associate Assistant Headteacher
Alexis Ribot
ARI
Associate Assistant Headteacher
English
Louise Brown
LBR
Head of Department
Ann-Marie Kenny
AKE
Teacher of English
Kimberley Warburton
KWA
KS3 Pupil Development Leader
ICT
David Ferguson
DFE
Head of Department
PSHE
Simon Mayoh
SMH
Head of Department/CPD Co-ordinator
Science
Niesha Moss
NMO
Associate Assistant Headteacher/HoD & HoF
Janet Hemmings
JHE
Teacher of Science
Jordan Harrison
JHA
Teacher of Science/Numeracy Co-ordinator
Sean Pickles
SPI
Teacher of Science
Humanities
Sharon Ashworth
SAS
Teacher of Humanities
Sally Barlow
SBA
Teacher of Humanities
Mathematics
Joanna Craig
JCR
Head of Department
Sara Barker
SBR
Teacher of Mathematics
Alveena Ramzan
ARA
Teacher of Mathematics
Emma Burrow
EBU
Teacher of Mathematics
Modern Foreign Languages
Alexis Ribot
ARI
Associate Assistant Headteaher/HoD & HoF
Elizabeth Haworth
EHA
Teacher of MFL/Literacy Co-ordinator
Art and Technology
Jennene Whiteley
JWH
Head of Department
Clare Holden-Locke
CHO
Teacher of Food Technology
Performing Arts
Emma McCulloch
EMC
Head of Department
Tracy Ward
TWA
KS4 Pupil Development Leader
School Support Services
Katherine Bollard-Wilkes
KBW
CEIAG
Laura Grenaghan
LGR
Careers Advisor
Nathan Bibby
NBI
School Games Organiser
Kathryn Humpries
KHU
Librarian
Administration
Samantha Duckworth
SDU
Office Manager/Headteacher's PA/Clerk to Govs
Kath Burridge
KBU
Reprographics/Receptionist
Carron Cairns
CCA
Receptionist/Exams Admin
Lorraine Mitchell
LMI
Finance & Personnel
Anne Brown
ABR
Examinations Officer
Ann King
AKI
Receptionist
Attendance Improvement Workers
Tracy Boswell
TBO
Attendance Officer
Christine Grewer
CGR
Attendance Improvement Workers
Pastoral Team
Sharon Gretton
SGR
Y7 Pastoral Mentor & CLA
Daniel Fox
DFO
Y8 & Y9 Pastoral Mentor
Martyn Gibbons
MGI
KS4 Pastoral Mentor
Lucy Parker
LPA
Link Group Tutor
Becky Mallaby-Corran
RMC
Family Liaison Officer & Deputy DSL
Curriculum Support
Sheila Clement
SCL
SENCO
Amanda Cunningham
ACU
Teaching Assistant
Jacqueline Leyland
JLE
Teaching Assistant
Debbie Thompson
DTH
Teaching Assistant
Ruth Sinclair
RSI
Teaching Assistant
Lisa Stead
LST
Teaching Assistant
Technicians
Karen Groom
KGM
Science Technician
Chris King
CKI
ICT Technician
Martin Brown
MBR
Network Manager
Site Supervisors
Kieron Grimshaw
KGW
Site Supervisor